המבחן של רשם המתווכים

לימודי תיווך ונדל"ן – מכללת R.E.S הגשמה מרגע הלמידה
07/06/2017

מהו רשם המתווכים, מהן הבחינות של הרשם, כיצד הן בנויות ולמה הן נועדו.

עבודה בתחום הנדל"ן היא עבודה מאוד דינאמית ומאתגרת ועל כן היא מושכת סוגים שונים של אנשים, במיוחד לאור העובדה, שעבודה מסוג זה, עשויה גם להיות מאוד מתגמלת מבחינה כלכלית. עבודה בתחום התיווך אינה עניין של מה בכך וכדי לעסוק בתחום, נדרש לעבור מבחן של רשם המתווכים.

רשם המתווכים הוא גוף משפטי שהחל את פעילותו בשנת 1996. משרד רשם המתווכים מקיים בחינות רישוי וכל העובר אותן בהצלחה, זוכה לרישיון לעסוק בתיווך מקרקעין. בנוסף לקבלת ציון "עובר" בבחינה, כדי לקבל את הרישיון, חובה על המועמדים לעמוד בחמישה קריטריונים נוספים.

הקריטריון הראשון הוא היות המועמד תושב ארץ ישראל ואם הינו תושב חוץ, חייב בהיתר עבודה על פי חוק. הקריטריון השני הנו גיל המועמד, שחייב להיות בן 18 שנים ומעלה.

קריטריונים נוספים ולא פחות חשובים, המהווים תנאי הכרחי לקבלת הרישיון הם, שהמועמד לא מוכרז כפושט רגל, לא הורשע בעברה אשר בגינה אינו יכול לתפקד כמתווך, ולא ריצה מאסר בפועל בתקופה של שישה חודשים לפני הגשת הבקשה לבחינה.

הקריטריון החשוב מכולם הוא כמובן לעבור את מבחן רשם המתווכים וכדי לעשות כן, מומלץ להגיע למבחן מוכנים. הליך הוצאת הרישיון לוקח זמן ורצוי להתכונן אליו בתשומת לב.

למבחן המתווכים ישנם מספר מועדים ידועים מראש ולכל מועד ישנה תקופת הרשמה. תאריך ההרשמה לבחינה מסתיים חודש לפני הבחינה עצמה, לכן חשוב מאוד, לשים לב לתאריכים. לאחר שנרשמים לתאריך הרצוי, נדרש לשלם את האגרה לבחינה אשר בימים אלו, מחיר האגרה הנו 500 שקלים. את האגרה מומלץ לשלם לפני תום תאריכי הרישום לבחינה, כדי להבטיח את מקומכם באופן ודאי. חשוב לציין, שאין החזר כספי לאחר התשלום ולכן, כדאי לחשוב טוב לפני שנרשמים למועד מסוים ולבדוק, שמועד זה, אכן אידיאלי עבורכם.

לאחר ההרשמה למבחן כדאי להתחיל להתכונן. ההכנה למבחן נעשית בעזרת שתי חוברות של דיני מתווכים במקרקעין, האחת עוסקת בחוקים ותקנות והשנייה, במושגי יסוד ופסקי דין. את החוברת השנייה לא ניתן להכניס לבחינה בעוד שאת החוברת הראשונה כן.

הבחינה עצמה נערכת בירושלים, במרכז הקונגרסים הבינלאומי הידוע גם בשמו, בנייני האומה. במרכז הקונגרסים ישנם מספר אולמות המיועדים לבחינות השונות וחשוב להגיע מעודכנים, היות ומיקום הבחינה המדויק, מצוין בטופס אישור ההזמנה לבחינה, שנשלח לביתכם.

במבחן עצמו ישנן 25 שאלות, לכל שאלה ארבע תשובות ומבניהן, צריך לבחור את התשובה הנכונה האחת. שיטה זו מוכרת גם בשם, מבחן אמריקאי. תוצאות המבחן מתפרסמות כחודש לאחר המבחן לכל היותר, ואם לא מרוצים, ניתן לערער עליהן עד 30 יום, מיום קבלת התוצאות.

במידה ועברתם את המבחן בהצלחה, ישלח לביתכם מכתב מרשם המתווכים, המבשר על הצלחתכם. אל המכתב יתווסף גם טופס בקשה לקורס רישיון תיווך. את הטופס יש למלא בפירוט ובנוסף, נדרש גם לאמת את פרטיכם עם עורך דין ולשלוח בדואר לרשם המתווכים.

לאחר בדיקה מדוקדקת בה רשם המתווכים יקבע, שמעבר לציון העובר בבחינה, אתם עומדים בכל התנאים ההכרחיים לעסוק בתיווך מקרקעין, אפשר להגיד מזל טוב, אתם במרחק אגרה אחת אחרונה, מלהיות מורשים לעסוק בנדל"ן, כאוות נפשכם.

לאחר ששילמתם את האגרה, ישלח אליכם רישיון בדואר וכך תהפכו להיות מתווכים מוכרים על פי חוק משרד המשפטים וכל שנותר לכם, הוא קצת להשתפשף בשטח, כדי להפוך למקצוענים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *